Vysoké Tatry - Jahďż˝acďż˝ ďż˝tďż˝t - 2229 m

Popis - štítu:
Najvýchodnejší vrchol hlavného hrebeňa VT mimoriadne obľúbený medzi turistami, pretože naň vedie značkovaný chodník. Od Belasej veže ho oddeľuje Kolové sedlo a od blízkeho hrebeňa Belianskych Tatier Kopské sedlo. Na SZ vysiela hrebeň Jahnencov, oddeľujúci Kolovú dolinu od Jahňacieho kotla a Zadných Meďodolov. Na JV vedie pomerne krátky Kozí hreben, v ktorom sa nachádzajú lezecky atraktívne objekty ako Kozia kôpka, Kozí štít a Žeruchove veže.

J stena: Je vysoká asi 180 metrov, pričom jej hornú časť tvoria strmé trávniky. Tvorí uzáver Červenej doliny a horolezci ju pomerne málo navštevujú. Svojim charakterom (trávy, rozlámaná skala) sa viac hodí pre nenáročné zimné lezenie. Treba rátať aj s tým, že miestami sa v stene môžu vyskytnúť úseky s pretekajúcim ľadom po topiacom sa snehu z podvrcholových trávnikov. Lezenie v tejto stene je vhodnou voľbou, ak blízke steny Kozieho štítu a Žeruchových veží sú „obsadené“.

Prístup pod stenu: Od Chaty pri Zelenom plese: žlto značkovaným turistickým chodníkom do Červenej doliny smerom na Jahňací štít. Za Belasým plesom v úseku, kde doposiaľ mierne stúpajúci chodník sa stáva strmším a pokračuje serpentínami hore (reťaze), v príhodnom mieste odbočíme z neho doprava a po suti traverzujeme až pod samotnú stenu (1hod 15 min.).

Zostup zo štítu:

K Chate pri Zelenom plese: z vrcholu žlto značkovaným turistickým chodníkom cez Kolové sedlo a Červenú dolinu k chate (1 hod. 45 min.).

1. Stanislawského cesta (II-III) 1,5 h.
A. Czarnocka – J. Pierzchala – W. Stanislawski, 10. 8. 1932

Opis: V ľavej casti steny vidno výrazný žlab, ktorým 30 metrov hore, potom doľava na lávku tvorenú skalnatými blokmi a stupňami. ktorá stúpa nad dnom žlabu. Lávkou skoro až na jej koniec, potom doľava cez hranu na široké rebro ohraničujúce žlab zľava. Trávnato-skalnatým rebrom asi 90 metrov priamo hore, potom šikmo doprava cez trávnik na pravú stranu rebra. Priamo hore na JZ hrebeň, ktorým doprava na vrchol.

1a. Variant Puškášov (III-IV) 1,5 h.
A. Puškáš – A. Puškášová – M. Takác, 13. 10. 1951

Opis: Pôvodnou cestou na skalnatú lávku, ktorá stúpa nad dnom žlabu. Lávkou hore na jej koniec a odtiaľ traverz 5 metrov doprava pod vytláčajúcou stienkou na jej koniec a návrat do pôvodného žlabu. Ním hore asi 30 metrov po rozlámaných skalách a napokon trávnatým terénom na JZ hreben neďaleko vrcholu.

2. Prometeus (M9) 7 h.
Marek "Čači" Radovský a Juraj Koreň, 15.3.2021

Opis: Prvovýstup zabral 7 hodín lezenia v troch dlžkach. Po preleze prvej dlžky Marekom Radovským ju oklasifikovali M9. Táto dlžka predstavuje náročné lezenie v previse s dlhými krokmi a neistými chytmi. Je dlhá cca 15 m a boli v nej osadené 3 postupové istenia. Druhá dlžka je za M6+ a má cca 50 m, rovnako ako posledná, tretia dlžka, s klasifikáciou M6. Na štandoch je vždy osadený 1 nit a cestou je možné na dva krát zlaniť.

Kľúčová dlžka

Fotoreport James

3. Komínom (V) 1,5 h.
D. A P. Kopczynski, 27. 2.1989

4. Stredom steny (V) 2,5 h.
K. Bocek – J. Šádek, 16. 8. 1949

Opis: Prostriedkom J steny sa tiahne pilier, ktorého dolná casť zachádza najviac do sutiny. Spodná casť piliera je sprava ohraničená veľkým kútom a z ľavej strany pilier ohraničuje výrazný skalnatý komínovitý žlab (Haydeho žlab) tiahnúci sa od suťoviska až na podštítové trávniky. Nástup v komíne, ktorým žlab spadá k sutovisku. Komínom 15 metrov, potom traverz na pravú hranu a po nej ďalších 15 metrov. Potom traverz doprava po platni a nakoniec jej vhlbením na trávniky. Nimi priamo pod trčiace bloky, ktoré obchádzame sprava a ďalej mierne doľava k veľkej platni. Cez ňu traverz na ľavú stranu depresie a jej ľavou stenou hore na plošinu, nad ktorou je 4 metrový komín. Ním hore na ďalšiu plošinu a z nej po pravej strane na podvrcholové trávniky. Nimi na vrchol. V súčasnosti sú na stanovištiach osadené nity (jednotlivé dlžky: L1: 50 m, V; L2: 53 m; L3: 30 m, III; L4: 100 m, CH-I).

5. Vhĺbením (V) 2.5 h.
L. Hayde – V. Zaťková, 15. 8. 1946

Opis: Cesta vedie dlhým skalnatým vhlbením medzi stredným a pravým pilierom. Cesta začína komínom. Po jeho pravej strane rovno hore 10 metrov, potom vľavo do vhlbenia (IV). Platňovitými skalami vhlbenia hore 30 metrov pod malý previs. (Najtažšie miesto V). Cez previs a ďalej hore vhlbením ešte 20 metrov. Odtiaľ traverz doprava (IV) na malý stupeň v pilieri. Následne trávnatými stupňami do 3 metrového komínika a ním šikmo vpravo. Trávnatým terénom na hlavný vrchol.

6. Pravý pilier (IV) 3 h.
I.Dieška, Z.Drlík, 7.8.1974, A. Puškáš – L. Szabó, 26. 2. 1956

Opis: Výrazný pravý pilier J steny je sprava ohraničený Heftyho žlabom (výstup č. 7). Dole sa pilier rozdeľuje na tri rebrá, z ktorých ľavé siaha najhlšie do sutiny. Nástup je uprostred rebra, najprv cez trávnatý terén, ktorý sa tiahne v záreze až pod jeho výšvih. Tu doľava na hranu a ňou pod previsnutý kút dobre viditeľný aj spod steny. Pod ním doprava na strmý úsek rebra, ktoré prekročíme až nad Heftyho žlab. Hned za hranou rebra doľava hore v exponovanej stene po dobrých chytoch s návratom na rebro. Priamo rebrom, až sa napojíme na výstup č.7 , ktorým pokračujeme na vrchol.
Poznámka: v ceste existuje viacero variantov, napr. L. Hlaváč – G. Körtvélyessy – A. Puškáš. 15. 4. 1952, 2,5 hod., V. Pôvodná cesta aj varianty vedú v zásade prostriedkom steny, niektoré viac žlabom, iné viac pilierom vpravo od žlabu.

7. Heftyho žlab (III) 1,5 h.
A. Grosz – A. G. Hefty – L. Rokfalusy, 12. 11. 1911

Opis:V pravej strane J steny je dobre badateľná výrazná roklina. Nastupujeme pri ústí rokliny, spočiatku nízkou hladkou stienkou, potom samotnou roklinou po hladkých skalách až pod čierne previsy. Spod nich šikmo doľava hore cez trávou porastené stupne až do výšky horného okraja previsov. Potom stienkou do bočného žlabu vľavo od nás. Týmto bočným žlabom na jeho koniec a potom komínikom, v ktorý žlab prechádza. Nad komínikom stienkou doprava na rebro medzi bočným a Heftyho žlabom. Pozdlž rebra hore a vyššie trávnatým terénom na vrchol.

7a. Narovnávajúci variant (IV+) 3 h.
P. Falta – J. Hrma -J. Slezák, 27. 9. 1982, voľné kamene!

8. Bednařík-Čepela (V+, A1) 3 h.
P. Bednařík - Z. Čepela, 18. 9. 1970

Opis: Cesta vedie pilierom vystupujúcim na pravom okraji J steny, medzi Heftyho žlabom a Kozím hrebeňom.