Home      Slavkovské zuby - 2453 m
Výber steny / Face selection:    NE  
Popis:

Rozložité SV zrázy Slavkovského štítu (2453 m.), okrem dlhých klasických výstupov piliermi a žlabmi, ponúkajú množstvo moderných a hodnotných výstupov najmä zimného charakteru. Záujem lezcov sa od 70 rokoch po dnes, koncentruje predovšetkým na S steny Slavkovských bášt a Slavkovských zubov a ďalších skalných útvarov, ktoré ukrýva táto veľmi členitá strana Slavkovského štítu nad Veľkou Studenou dolinou. Zo Slavkovského štítu spadá do tejto doliny niekoľko hrebeňov, pilierov či rebier. Smerom od Hrebienka do doliny spadá ako prvý nevýrazný a široký porastený Štrbavý hrebeň. Druhým pilierom v poradí je Pilier Slavkovských zubov, ktorým vedie Birkenmajerova cesta. Veže tohoto piliera sa nazývajú Nižný, Prostredný a Vyšný Slavkovský zub. Horololezecky zaujímavé sú ich S steny vysoké cca 180-250 m. Vypínajú sa zľava nad Veverkovým žlabom, ktorý začína Slavkovským vodopádom (v zime tzv. Veverkov ľadopád).
Prístup pod stenu: Okolo vodopádu zľava ľahkým terénom pod Nižný Slavkovský zub (1.veža Birkenmajerovho piliera), Veverkovým žlabom pod ďalšie Slavkovské zuby. V zime je výhodné túry na tieto zuby skombinovať s výstupom cez spomínaný ľadopád (pozri-ľady tatier). Výstupy spracoval a foto poskytol V. Jakubec (info:J-06/2004).

Zostup:

Po dosiahnutí Birkenmajeroveho piliera zostupujeme zo Slavkovských zubov traverzom smerom na J k Hrebienku - ľahkým terénom poza Kráľovskú kôpku až do Kráľovského žlabu a ním dole do doliny. Pozri SV zrázy Slavkovského štítu:schéma.