Home      Soliskový hrebeň - 2404 m
Výber steny / Face selection:    Ridge  
Popis:

Bystré sedlo oddeľuje Furkotský štít od jeho 4 km dlhého juhovýchodného výbežku - Soliskového hrebeňa. Soliskový hrebeň je strapatý skalný chrbát, ktorý rozdeľuje Mlynickú a Furkotskú dolinu. Hrebeň smerom od Bystrého sedla končí na turisticky dostupnom (červená značka) Prednom Solisku. Z Predného Soliska zbieha na juh pozvoľný kosodrevinou a trávou porastený široký chrbát, na ktorom je blízko vrchola situovaná Chata pod Soliskom a horná stanica sedačkovej lanovky a lyžiarskeho vleku, ktorých začiatok je na Štrbskom plese v lyžiarskom areáli FIS. Smerom od Chaty pod Soliskom tvoria hrebeň nasledovné štíty a sedlá (štrbiny):
1. Predné Solisko, Predné Soliskové sedlo, Soliskový hrb, Zadné Soliskové sedlo.
2. Mlynické Solisko, Nízka Lávka, Štrbské Solisko, Šedá lávka, Furkotské Solisko, Vysoká lávka.
3. Malé Solisko, Solisková štrbina, Predná Sol. veža, Nižná Sol. štrbina, Zadná Sol. veža, Prostredná Sol. štrbina, Soliskové hrby (Malý, Predný, Prostredný, Zadný), Vyšná Solisková štrbina.
4. Prostredné Solisko, Solisková lávka, Veľké Solisko (najvyšší bod hrebeňa), Predný Soliskový zárez.
5. Predná Solisková kopa, Prostredný Sol. zárez, Prostredná Sol. kopa, Zadný Sol. zárez, Zadná Solisková kopa, Zadná Solisková štrbina.
6. Bystré vežičky a štrbiny (Predná, Prostredná, Zadná, Malá, Veľká), Bystrá lávka, Bystré hrby a štrbiny (Predný, Prostredný, Zadný), Bystré sedlo.

Prístup k stenám: Zo Štrbského plesa od areálu FIS vedie žlto značený turistický chodník Mlynickou dolinou až na Bystré sedlo v závere doliny, ktoré je turistickým priechodom do Furkotskej doliny, ktorou vedie rovnako značený chodník až po ústie Furkotskej doliny a smerom spáť na Štrbské pleso. Praktickým prístupom do Furkotskej doliny je aj modro značený chodník, ktorý vedie od areálu FIS južným chrbtom Predného Soliska po lyžiarskej zjazdovke a napokon okolo Chaty pod Soliskom doľava do doliny. K chate je možný prístup i sedačkovým výťahom. Z turistického chodníka je pomerne jednoduchý prístup pod východné i západné steny Soliskového hrebeňa - podrobnejšie pozri jednotlivé štíty.

Zostup:

Zostup: Z viacerých miest hrebeňa je možný jednoduchý zostup predovšetkým do Furkotskej doliny. Podrobnejšie pozri jednotlivé štíty.