Home      Kupola - 2414 m
Výber steny / Face selection:    E  
Popis:

Kupola je prvý štít vybiehajúci z Východnej Vysokej ku JV cez Studené sedlo. Od Vesterovho štítu je Kupola oddelená Sedlom pod Kupolou. Obe sedlá sú priechodné z Veľkej Studenej doliny do Hornej Kvetnice vo Velickej doline. Zo strany Velickej doliny je masív horolezecky nenáročný, (I-CH, drobivá skala, v zime lavinózne) podobne ako prechod suťovým hrebeňom od JV k SZ.
V-SV stena a SV-S orientovaná stena z Veľkej Studenej doliny z Kotliny pod Prielomom je však horolezecky zaujímavá, ako v lete tak i v zime. V-SV stena je asi v polovici predelená markantnou lávkou, nad ktorou je nápadná čierna veža.
Prístup k V a SV stene: Od Zbojníckej chaty modrým turistickým chodníkom smerom na sedlo Prielom do Kotliny pod Prielomom. Zo značky v príhodnom mieste odbočíme doľava, smerom k žlabu spadajúcemu zo Sedla pod Kupolou a pod stenu.(45 min. - 1h.)

Zostup:

1. Do Veľkej Studenej doliny: Ľahkým hrebeňom doprava smerom k Východnej Vysokej do Studeného sedla a žlabom dole. (praktické - 1,15 h.) Podobne je možné zostúpiť aj zo Sedla pod Kupolou (II - 1 hod.) V zime pozor na lavinózny terén !, alebo za dobrých podmienok cestou č. 2.
2. Do Velickej doliny: Cez Studené sedlo - hrebeňom do sedla (15 min)., potom buď pod JZ hrebeňom lávkami na Východnú Vysokú na turistickú značku vedúcu na Sedlo Poľský hrebeň (CH). Alebo zo sedla JZ úbočím Kupoly vodorovne ku JV až do suťovej rokle, ktorá sa stáča doprava na zlomiská nad Guľatým kopcom (I-30 min.)