Home      Kozia stena - 2200 m
Výber steny / Face selection:    E  
Popis:

Kozia stena predstavuje spolu s Ostrou vežou dve najvýraznejšie a kompaktné steny južného výbežku hrebeňa Ostrej. Ich východné steny sa vypínajú nad Furkotskou dolinou. Kozia stena je spolu s Kozím Rohom a Kozím hrbom súčasťou tzv. Kozieho chrbta. Samotná stena meria asi 300 metrov a je orientovaná skôr na JV. Od Ostrej veže ju oddeľuje hlboký žľab vrcholiaci v Ostrom záreze, zatiaľ čo od Kozieho hrbu ju zasa oddeľuje podobný, ale dlhší žľab smerujúci do Vyšného Kozieho zárezu. V stene sa začalo liezť pomerne neskoro, v 60 rokoch. Zľava od Ostrého zárezu doprava je možné v stene rozoznať krátky a strmý ľavý pilier vrcholiaci v Kozom rohu. Ten od samotnej Kozej steny oddeľuje výrazný komín, končiaci na trávnatom plató. V stene je možné rozoznať tri markantné piliere ľavý, mohutný prostredný pilier, ktorý sa dole stráca vo vypuklej stene a pravý, ktorý tvorí ostrá hrana nad žľabom z Vyšného Kozieho zárezu. Ľavú časť piliera tvorí úzka stena. Medzi prostredným a pravým pilierom je nápadné široké vhĺbenie ktoré sa v horných partiách rozvetvuje. Dolná časť steny je platňovitá, prostrednú časť tvoria aj strmé a kolmé partia a vrcholovú časť predstavuje ľahký trávnato - skalný, miestami lámavý terén. Stena poskytuje možnosti ako na letné tak i na zimné podnikanie a je relatívne dobre dostupná zo Štrbského plesa.

V 80 rokoch boli vylezené v stene nasledovné cesty, o ktorých nám chýbajú podrobnejšie informácie:
Veľký kút V+, Lučenič - Topinka
Ľubkin úsmev, A. Formánek - D. Pusztay
Právě jsem se vrátil z hradu, A. Formánek - D. Pusztay
Pozri aj popis cesty 12.

Západné steny Kozieho chrbta zo strany Suchej doliny sú ľahko prístupným skalnato-trávnatým terénom z horolezeckého hľadiska málo zaujímavým.
Prístup k Východnej stene: turistickým chodníkom vo Furkotskej doline ešte pod morénou Nižného Wahlenbergového plesa odbočíme doľava pod stenu. (Prístup z Chaty pod Soliskom pozri aj Soliskový hrebeň). Suchá dolina je chránenou dolinou a prístup do nej je zakázaný. Praktickým priechodom do nej bol Sedielkový priechod (CH - pozri foto), - široké trávnaté sedlo oddeľujúce Sedielkovú kopu od hrebeňa Ostrej. Sedlo sa využíva pri zostupe zo štítu lávkou Ostrej.

Zostup:

Zostup z Kozej steny - najpraktickejší - dole na juhozápad plytkým a širokým žľabom (najlepšie zlanením s Kozieho zárezu 1x60 m zo smyčky na hrote ), a potom doľava na lávku Ostrej veže (CH). Táto sutinová lávka traverzuje nad Dolinou Suchej vody až do Sedielkového priechodu. (45 min.) Z neho ľahko dole (CH) do Furkotskej doliny na Východ. V zime na snehu.