Home      Granátova stena - 2245 m
Výber steny / Face selection:    SW  
Popis:

Mohutný masív Velických Granátov delí Velickú a Slavkovskú dolinu. Pozri aj Miestopis Velických Granátov . Hrebeň Granátových veží má 4 výrazné vrcholy: Rohatú vežu, Veľkú Granátovú vežu, Dvojitú vežu a Velickú kopu.Tieto vysielajú do Velickej doliny mohutné rebrá, ktoré sa nad dolinou lámu zráznymi stenami. Granátová stena sa vypína nad Velickou dolinou ako výbežok Veľkej Granátovej veže, od ktorej je oddelená Granátovým sedlom na Granátovej lávke. Z pravej strany od Velickej steny a Granátovej vežičky ju oddeľuje Žlab pod Dvojitou, ktorý spadá z Dolnej Granátovej štrbiny. Stena má ideálny trojuholníkový tvar, z pravej strany ju ohraničuje južné rebro a z ľavej západné rebro.Granátová stena sa vypína do výšky 400 m. nad Kvetnicou - prostrednou terasou Velickej doliny nad Večným dažďom. V strede steny je charakteristický kotol asi vo výške 60 metrov nad dolinou, stena nad ním je kolmá.

Prístup pod JZ stenu: Zo Sliezskeho domu turistickým chodníkom na Poľský hrebeň až do Kvetnice k Malému Kvetnicovému pliesku. Kúsok za ním odbočíme chodníčkom doprava a po tráve a sutine priamo pod stenu. (cca 3/4 hod.)

Zostup:

Zostup z Granátovej steny.
1. Najpraktickejšie: Z vrcholu cez dva skalné zuby ľahko do trávnatého Granátového sedla smerom k Opálovej veži a potom doľava do mierneho širokého travnatého žlabu, ktorý sa neskôr zvažuje a má niekoľko prahov. Držíme sa neustále vpravo a zídeme do Granátového kotla v rokline, ktorá spadá až do doliny. Prekročíme roklinu i protiľahlé rebro a na druhej strane ľahko zídeme znateľným chodníčkom až do Velickej doliny na turistický chodník.(II,1 hod.)
2. Alternatíva - po Granátovej lávke pod Dvojitú vežu a zostupom ako z Velickej steny. Ďalej ako je opísané pri Velickej stene.