Úvodná stránka  Ľady Vysokých Tatier  ·  Icefalls of High Tatras -  Home site 
Výber doliny
Selection of valley


Výber ľadopádu
Selection of icefall


Popis
Description

47e - Ľadopád v stene pod Hrubou Kopou
III/WI4 až WI5-,90st. 70 m, Hlinská dolina
Opis a doplňujúce info a foto Ján Zaťko a Tomáš Hanzalík po preleze:21.3.2015 sme OS vyliezli s Tomášom Hanzalíkom ľadový prvovýstup v severnej stene Hrubô. Cesta vedie cez asi 70 m ľad v štvrtej a piatej dľžke a končí na hrebeni pod Hrubou kopou. Ľad sme objavili pred dvoma týždňami a nenašli sme zmienku, že by to niekto liezol. Predbežne hodnotím WI4 až WI5- / III, podľa variantu. Obťažnosť je porovnateľná s ľadom do Veľkej Záhradky, keď sa lezie stredom. Je výrazne náročnejší ako ľad na Prednú Garajovu lávku. Nástup je vpravo od ľadu na Prednú Garajovu lávku. Cesta má 6 60m dĺžok. Nástup žľabom, pri dobrých podmienkach na snehu/firne. Potom miestami mixy do III UIAA. Ľad 90 st. jeden a pol dĺžky. Potom 60m traverz doprava na hrebeň Hrubô. Zostup, prípadne zlanenie z kosodreviny 2x60m západným pilierom a potom ľahko žľabom pod západnú stenu. Pôvodný zámer doliezť to na Hrubú kopu sme zavrhli, nenašli sme nijakú logickú líniu pokračovania cesty. Kto by chcel vyliezť iba ľad a zlaniť, dá sa na 2x, pod ľadom je možný traverz doprava cez hrebienok a zostup chodeckým terénom. Podmienky boli ideálne.

Fotoreport na Jamese

Klasifikácia Ľadov

Objektívna náročnosť I - VII

I - Krátke lezenie s dobrým istením a jednoduchým zostupom. Horské a vysokohorské lezenie bez objektívneho nebezpečia.
II - Jedna alebo 2 dĺžky na ceste s malým objektívnym nebezpečenstvom v krátkom úseku vyznačenom v popise. Zostup sólo alebo jednoduchým zlanovaním.
III - Dlhá cesta s viachodinovým nástupom. Dobré istenie, jedno exponované miesto. Zlanenie celou cestou. Objektívne nebezpečenstvo na dlhšom úseku podľa popisu.
IV - Dlhá a odľahlá cesta, nevyhnutné skúsenosti s vysokohorským lezením. Náročný nástup s použitím vlastného materiálu. Objektívne nebezpečenstvo po celej ceste, dlhý a ťažký zostup.
V - Dlhý vysokohorský výstup vyžadujúci dobrú úroveň lezcov a technickej výbavy. Expozícia a nebezpečenstvo lavín. Objetívne nebezpečenstvo celou cestou, zlý zostup.
VI - Veľmi dlhá cesta v alpskej stene trvajúca viac ako deň. Nebezpečenstvo lavín, pádu kamenia a sérakov. Vopred sa nedajú určiť podmienky v ceste.
VII - Zvýšenie predošlých problémov, napr. lezenie po padajúcich sérakoch.

Lezecká obtiažnosť 1 - 8:

1 - K výstupu v ľade stačia mačky.
2 - Dobrý ľad s jedným dlhším úsekom do 60 stupňov.
3 - Prevažne solídny ľad 70 - 80 stupňov. Štandy v skale, stála možnosť dobrého istenia v ľade.
4 - Ľad 75 - 80 stupňov s vertikálnym úsekom väčšinou dobrej kvality. Permanentná možnosť istenia.
5 - Dlhá pasáž v dobrom ľade 85 - 90 stupňov. Vyžaduje dobrú lezeckú techniku.
6 - Dlhý, kolmý ľad s prevismi, rôzna kvalita ľadu a istenia. Potrebná vysoká lezecká úroveň.
7 - Dlhý, kolmý a previsnutý ľad zlej kvality (glazúry, záclony) bez dostatočnej súdržnosti. Istenie pochybné, alebo nemožné.
8 - Zvýšenie predchádzajúcich ťažkostí.

Hodnotenie ľadov treba brať s istou rezervou. Otiažnosť ľadu sa mení podľa podmienok, sezóny a variantu lezenia, a preto nie je možné vyhnúť sa nepresnostiam. Mixové cesty s ľadovými úsekmi majú svoju vlastnú klasifikáciu.