Úvodná stránka  Ľady Vysokých Tatier  ·  Icefalls of High Tatras -  Home site 
Výber doliny
Selection of valley


Výber ľadopádu
Selection of icefall


Popis
Description

39c - Šašov ľad, 110m, II.+ /3+/60-80°
V. Jakubec, J. Hyžný, 6. marec 2008

Slovo od autorov: Na záver opakovania Penelopy sme s J. Hyžným, ešte pridali možno prvovýstup ( no ťažko tomu veriť ) 110 - metrovým ľadom z Kráľovského žľabu. 2.dĺžky, 1.30hod., návrh kl. II.+ /3+/60-80°, názov Šašov ľad zdôvodnil Jožo tak, že skoro každý kráľ mal svojho šaša... O ľade sme vedeli mnoho rokov, no nejako nikdy naň nebol čas... býva vytečený pravidelne, nie je ho vidieť z doliny, ale určite si ho všimneš z veží Birkenmajerovho piliera, keď zostupuješ dole Kráľovským žľabom.

1.dĺžka: 55m, pár metrov 80°, potom sa pokladá, po snehu, dva položené ľadíky.

2.dĺžka: 55m, s toho 45m ľad 60-70°, veľmi pekné.

V podstate pohodlný CH zostup doprava sa dvíhajúcou širokou rampou, po asi 300m úbočím do Kráľ.žľabu.V januári 2015 osadené nové štandy v ľade, ľadom sa dá pohodlne zlaniť. V porovnaní s Veverkáčom nám to prišlo trocha tech. ľahšie, no celkovo hodnotnejšie. Je možné, ba pravdepodobné, že to niekto liezol skôr, ale nikde sme sa s tým nestretli... A môžeme odporúčať ! Vilo Jakubec.

Klasifikácia Ľadov

Objektívna náročnosť I - VII

I - Krátke lezenie s dobrým istením a jednoduchým zostupom. Horské a vysokohorské lezenie bez objektívneho nebezpečia.
II - Jedna alebo 2 dĺžky na ceste s malým objektívnym nebezpečenstvom v krátkom úseku vyznačenom v popise. Zostup sólo alebo jednoduchým zlanovaním.
III - Dlhá cesta s viachodinovým nástupom. Dobré istenie, jedno exponované miesto. Zlanenie celou cestou. Objektívne nebezpečenstvo na dlhšom úseku podľa popisu.
IV - Dlhá a odľahlá cesta, nevyhnutné skúsenosti s vysokohorským lezením. Náročný nástup s použitím vlastného materiálu. Objektívne nebezpečenstvo po celej ceste, dlhý a ťažký zostup.
V - Dlhý vysokohorský výstup vyžadujúci dobrú úroveň lezcov a technickej výbavy. Expozícia a nebezpečenstvo lavín. Objetívne nebezpečenstvo celou cestou, zlý zostup.
VI - Veľmi dlhá cesta v alpskej stene trvajúca viac ako deň. Nebezpečenstvo lavín, pádu kamenia a sérakov. Vopred sa nedajú určiť podmienky v ceste.
VII - Zvýšenie predošlých problémov, napr. lezenie po padajúcich sérakoch.

Lezecká obtiažnosť 1 - 8:

1 - K výstupu v ľade stačia mačky.
2 - Dobrý ľad s jedným dlhším úsekom do 60 stupňov.
3 - Prevažne solídny ľad 70 - 80 stupňov. Štandy v skale, stála možnosť dobrého istenia v ľade.
4 - Ľad 75 - 80 stupňov s vertikálnym úsekom väčšinou dobrej kvality. Permanentná možnosť istenia.
5 - Dlhá pasáž v dobrom ľade 85 - 90 stupňov. Vyžaduje dobrú lezeckú techniku.
6 - Dlhý, kolmý ľad s prevismi, rôzna kvalita ľadu a istenia. Potrebná vysoká lezecká úroveň.
7 - Dlhý, kolmý a previsnutý ľad zlej kvality (glazúry, záclony) bez dostatočnej súdržnosti. Istenie pochybné, alebo nemožné.
8 - Zvýšenie predchádzajúcich ťažkostí.

Hodnotenie ľadov treba brať s istou rezervou. Otiažnosť ľadu sa mení podľa podmienok, sezóny a variantu lezenia, a preto nie je možné vyhnúť sa nepresnostiam. Mixové cesty s ľadovými úsekmi majú svoju vlastnú klasifikáciu.