Úvodná stránka  Ľady Vysokých Tatier  ·  Icefalls of High Tatras -  Home site 
Výber doliny
Selection of valley


Výber ľadopádu
Selection of icefall


Popis
Description

21a - Ľad do Magurskej lávky III / WI3-3+, podľa podmienok
Popis Michal Kleslo, foto michal Kleslo, Gabriel Beňo
Lezené už dříve - narazili jsme na starou skobu
Magurská lávka - úzké sedlo v heřebni Ledových věží mezi Čiernou Javorovou dolinou a Suchou dolinou, z ní pěkný výhled na severní stěnu Ledového štítu

Opis: Překrásná dlouhá ledová túra v oblasti Čierne Javorové doliny. Žlab do sedla Magurská lávka v Ledových věžích odbočuje před Ľadovými dolinkami (vpravo od nich) a nejde přehlédnout. Po první délce z cesty doleva odbočuje Marekův led. Cesta má 4 ledové délky a 4 jednodušší, podle podmínek lědové nebo sněhové výlezové délky do sedla.

1. délka: 40 m WI3 do sněhového vhloubení, kde odbočuje vlevo Marekův lad, naše cesta pokračuje přímo
2. délka: 30 m WI2 pod hlavní výšvih cesty
3. délka: klíčový výšvih 60m WI3+ s mizerným štandem v ledu na konci délky
4. délka: jednoušší výšvih 40m s dolezem ve sněhu, cestou skoba vlevo ve skále
5.-8. délka: za dobrých podmínek sníh, sklon do 35-40°, při našem výstupu vyklouzané ledové koryto od malých lavin, takže lezeno až do konce s cepíny a na předních hrotech - v těchto podmínkách dost namáhavé na lýtka. Na každou délku možnost 1-2 průběžných jištění.

Sestup: za hrot 1 délka slanění na jižní stranu do mírné části žlabu vedoucího do Suché doliny a jednoduchý chodecký sestup do doliny, jí pak dolů na zelenou značku v Javorové dolině. Celkový čas pro sestup do Javoriny cca 3 hodiny. Nástup 2-4 hodiny podle stavu sněhu z Tatranské Javoriny. Cestu lze otočit za den z parkoviště, bivak není nutný

Klasifikácia Ľadov

Objektívna náročnosť I - VII

I - Krátke lezenie s dobrým istením a jednoduchým zostupom. Horské a vysokohorské lezenie bez objektívneho nebezpečia.
II - Jedna alebo 2 dĺžky na ceste s malým objektívnym nebezpečenstvom v krátkom úseku vyznačenom v popise. Zostup sólo alebo jednoduchým zlanovaním.
III - Dlhá cesta s viachodinovým nástupom. Dobré istenie, jedno exponované miesto. Zlanenie celou cestou. Objektívne nebezpečenstvo na dlhšom úseku podľa popisu.
IV - Dlhá a odľahlá cesta, nevyhnutné skúsenosti s vysokohorským lezením. Náročný nástup s použitím vlastného materiálu. Objektívne nebezpečenstvo po celej ceste, dlhý a ťažký zostup.
V - Dlhý vysokohorský výstup vyžadujúci dobrú úroveň lezcov a technickej výbavy. Expozícia a nebezpečenstvo lavín. Objetívne nebezpečenstvo celou cestou, zlý zostup.
VI - Veľmi dlhá cesta v alpskej stene trvajúca viac ako deň. Nebezpečenstvo lavín, pádu kamenia a sérakov. Vopred sa nedajú určiť podmienky v ceste.
VII - Zvýšenie predošlých problémov, napr. lezenie po padajúcich sérakoch.

Lezecká obtiažnosť 1 - 8:

1 - K výstupu v ľade stačia mačky.
2 - Dobrý ľad s jedným dlhším úsekom do 60 stupňov.
3 - Prevažne solídny ľad 70 - 80 stupňov. Štandy v skale, stála možnosť dobrého istenia v ľade.
4 - Ľad 75 - 80 stupňov s vertikálnym úsekom väčšinou dobrej kvality. Permanentná možnosť istenia.
5 - Dlhá pasáž v dobrom ľade 85 - 90 stupňov. Vyžaduje dobrú lezeckú techniku.
6 - Dlhý, kolmý ľad s prevismi, rôzna kvalita ľadu a istenia. Potrebná vysoká lezecká úroveň.
7 - Dlhý, kolmý a previsnutý ľad zlej kvality (glazúry, záclony) bez dostatočnej súdržnosti. Istenie pochybné, alebo nemožné.
8 - Zvýšenie predchádzajúcich ťažkostí.

Hodnotenie ľadov treba brať s istou rezervou. Otiažnosť ľadu sa mení podľa podmienok, sezóny a variantu lezenia, a preto nie je možné vyhnúť sa nepresnostiam. Mixové cesty s ľadovými úsekmi majú svoju vlastnú klasifikáciu.